Zaujímavosti

Preč s kašľom a bolesťou hrdla

 

Kašeľ je zmysluplný mechanizmus, ktorý však za normálnych okolností nie je na čistenie dýchacích ciest potrebný.

Vo vzduchu sa však nenachádzajú iba neškodné čiastočky, ale aj nebezpečné choroboplodné zárodky, napr. vírusy spôsobujúce prechladnutie, ktoré môžu napadnúť náš dýchací systém. Ak takéto zárodky napadnú sliznicu v hrtane, priedušnici a pľúcach, začne organizmus pociťovať silné dráždenie na kašeľ.

Na efektívnu pomoc pri prítomnosti kašľa je potrebné poznať, či sa jedná o kašeľ produktívny (vlhký, prítomné nadmerné množstvo hlienu v prieduškách) alebo kašeľ neproduktívny (suchý, dráždivý).

Pri vlhkom kašli pomáhajú liečivá expektoranciá / mukolytiká štiepiť hlieny a ich nadmerné množstvo ľahšie vykašľať. Pri suchom kašli naopak liečivá antitusiká tlmia samotný kašeľ, a tým pádom uľavujú od nepríjemného dráždivého pocitu. Tieto prípravky sú spracované do rôznych foriem: sirupy, kvapky, prášky, rozpustné tablety, cmúľacie tablety. Vhodné je taktiež použitie prípravkov z rastlín ako skorocel, slez, brečtan, ibiš.

 

 

Ďalším nepríjemným príznakom prechladnutia je bolesť hrdla, ktorá nás v jesennom období trápi pomerne často. Bolesť hrdla je zjednodušený názov pre bolesť hltanu a dutiny ústnej a je sprevádzaná sčervenaním a opuchom, škrabaním, pálením, chrapotom alebo ťažkosťami pre prehĺtaní.

Príčinou bolesti hrdla je zápal. Jedná sa o prirodzenú obrannú reakciu organizmu na rôzne cudzie podnety - prítomnosť škodlivých vírusov, baktérií, kvasiniek alebo mechanického poranenia. V prípade ľahkých ťažkostí možno tento problém zvládnuť samoliečbou. Pokiaľ sa bolesť hrdla objavuje dlhodobo alebo opakovane, je vhodné navštíviť lekára.

Bolesť v hrdle je možné liečiť prípravkami s dezinfekčným prípadne protizápalovým účinkom. Na výber sú cmúľacie pastilky, spreje a kloktadlá. Pri miernejších bolestiach je vhodné užitie prípravkov z výťažkov Šalvie lekárskej.

Po užití týchto prípravkov je potrebné neprijímať jedlo a tekutiny po dobu aspoň 20 minút, pre dosiahnutie správneho účinku liečiv.

 

prevzaté z Vaša Lekáreň)

Späť na Zaujímavosti »